Autor:
from Pixabay

Folkloristide XIX talvekonverents: Paralleelmaailmad ja paralleelpärimused

"Folkloristide XIX talvekonverents: Paralleelmaailmad ja paralleelpärimused" toimub 20.-21. märtsil 2025, Kadrina mõisa külalistemajas Peipsiääre vallas Tartumaal. 
 
Folkloor kui nähtus ja folkloristika kui distsipliin põhinevad arusaamal kultuurilisest mitmehäälsusest ja ühtse autoriteedi küsitavusest või selle puudumisest. Nii ei ole rahvaluuleteadlaste jaoks teadmises pärimuse muutlikkusest ja varieeruvusest samas kultuurilises aegruumis palju uut. Aegade algusest on eri elualade, rahvuste ning muude rühmade pärimus olnud erinev, omavahel nii dialoogis kui vastuolus, tekitades nii ühendavat huvi kui kummastust.
Folkloor ning selle erinevad liigid kajastavad tihti erinevate maailmade, tegelikkuste või arusaamade vahelisi nihkeid. Siin on mängus nii kujutluse jõud kui ka teadlikud teadvuse seisundi muutused. Nihked ja nihkumised ühest võimalikkusest teise iseloomustavad nii muinasjutukangelast kui regilaululauljat, nii šamaani kui rollimängurit, nii süžeed kui praktikat, muiste ja nüüd. Postmodernne pärimusruum üha arenevate tehnoloogiliste vahendite ning hajusate identiteetidega on siin osas võimalusi ja võimalikkust vaid suurendanud.
Kutsume konverentsile ettekandeid pidama ja mõtet arendama teemade üle, mis puudutavad pärimuslikke paralleelsusi või üleminekuid ühest reaalsusest, tähendus- või kultuuriruumist teise. Vaagima minekuid ja tagasitulekuid, mis iseloomustavad folkloori poeetikat, praktikat või usundit. Küllap on just teisesuse taju, olgu see kas utoopiline või päris käegakatsutav, väljamõeldud või kogemuslik, midagi sellist, mis rahvaluulet kogu aeg on iseloomustanud.
 
Konverentsi töökeeled: eesti ja inglise keel. 
 
Teeside pikkuseks on 200-300 sõna ning esitamise tähtajaks 10.01.2025. 
Teesid palun saata aadressile conference.folkloristics@ut.ee. Teeside vastuvõtmisest anname teada hiljemalt 24.01.2025.
Iga ettekande pikkuseks on umbes 20 minutit, millele järgneb arutelu.
Konverentsi osalustasu on Akadeemilise Rahvaluule Seltsi liikmele 15 eurot ja teistele 25 eurot.
 
Korralduslik info: Konverents toimub Kadrina mõisa külalistemajas (https://www.kadrinamois.ee) ning ettekandeid on võimalik kuulata ja pidada ainult kohapeal, hübriidvormi sel konverentsil ei rakendata.
 

 
Konverentsi korraldajad: Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, Akadeemiline Rahvaluule Selts, Eesti Akadeemiline Usundiloo Selts.

Küsimuste korral pöörduda järgmiste kontaktisikute poole: Madis Arukask, eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor, madis.arukask@ut.ee 

Pihla Maria Siim, folkloristika teadur, pihla.siim@ut.ee.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tartu Ülikooli peahoone

Digne Ūdre-Lielbārde kaitseb doktoritööd „Läti rahvapärase ornamendi ja mütoloogia neksus kui taastulemine: vaidlustatud ajaloolised kihid, visualiseeritud ideoloogiad ja kaubastatud loovus“

Merili Metsvahi Indoneesias

Merili Metsvahi: Indoneesias rahvajutukogumikku ette valmistamas